Hava Durumu

 • Alış :3.5656

  Satış :3.5720

 • Alış :4.0080

  Satış :4.0152

 • Alış :4.6193

  Satış :4.6434

E-TİCARET mi E-KAÇAK mı ?

Haber Tarihi: Cuma, Eki.12.2012 - 01:02
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Gökhan AKTAŞ

Yaygınlaşan internet kullanımı sayesinde  her türlü madde , ürün ve değere kolayca ulaşabiliyoruz artık.

Kolay erişim , bize sadece  enformasyon  değil bunun yanında tüketim alışkanlıklarımızı da şekillendirecek  yeni kapılarda açıyor. 

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre e-ticaret sektöründe, finansal hacim olarak 2011 Temmuz ayına göre  %30 büyüme gerçekleşmiş olup bu ivmenin hızlanarak devam etmesi beklenmektedir. Avrupa Birliğinde de yükseliş eğiliminde olan  e-ticaret’in yaygınlaşması ve birlik ülkelerinde  uygulamanın standartlaştırılması için “Avrupa Ortak Satış Yasası“ çalışmalarına başlanmıştır bile.

E-ticaret’ i  ürün ve değerlerin reklam, satış, pazarlama ayaklarını içine alan faaliyetler bütünü olarak tanımlasak da  en yaygın  biçiminin DROP  SHIPPING kapsamında yapıldığını söyleyebiliriz.

Drop shipping,  satıcının,  ticaretinde alıcıyla anlaştığı eşyayı stoğunda tutmaya gerek duymadan sevk yeri adresini ve ödenen bedeli tedarikçiye göndererek bunun karşılığı olarak da tedarikçinin kendisine sunduğu fiyat ile alıcın ödediği fiyat arasındaki artı değeri kar olarak elde ettiği sistemdir.

 

İş akışı basitçe şu şekilde ilerlemektedir;

 

             Müşteri    ⇒       SATICI   ⇒  Tedarikçi  ⇒  Müşteri

                                    

1. Müşteri, eşyayı internet sitesinden alır, (120 tl)

2. Satıcı sipariş ve adres bilgileriyle eşyanın bedelini (100 tl) tedarikçiye gönderir. 20 tl kendisine kar olarak kalmıştır.

3.tedarikçi eşyayı müşteriye kargo ve fatura eder.

 

Özünde bir çeşit komisyonculuk olan bu ticari faaliyet e-bay, amazon, markafoni, gittigidiyor vb. internet sitelerinden kolayca yapılabilmektedir. Ancak tek yöntem internet değil. Bunun yanında

telefon

faks

televizyon

para aktarma sistemleri

elektronik veri değişim sistemi (EDI), araçları kullanılarak da e-ticaret yapılabilmektedir.

 

Vergi uygulamaları bakından e-ticaret

 

İnternet üzerinden satış yapan veya satışa aracılık eden gerçek veya tüzel kişilerin faaliyetleri “ticari “ bir uğraş olduğundan bu faaliyetleri nedeniyle gelir-kazanç ele etmiş saylırlar. Bu kazanç sahipleri sermaye şirketi, kooperatif, iktisadi kamu kuruluşu, dernek veya vakıflara ait iksisadi işletme veya iş ortaklıkları şeklinde bir yapılanma içinde ise Kurumlar Vergisi Kanununa, gerçek kişiler ise Gelir Vergisi Kanununun 1. Maddesinde hüküm altına alındığı gibi Gelir Vergisi Kanununa tabii olmaları gerekmektedir.

Vergilendirme aşamasına karşılaşılan en büyük sorun mükellefin yeri ve tespiti konusudur. Çünkü drop shipping yöntemiyle gelir elde eden kişiler (satıcı – tedarikçi) çoğunlukla yurt dışında yerleşmiş kişilerdir.  E- ticaretin dünya ölçeliğinde geniş bir alanda uygulama alanı bulması, web sunucusunun uzaktan işletilmesi, vergi kaçırma senaryolarında sıkça karşılaşılan bir duruma sebebiyet veren kimlik bilgilerinin gizliliği prensibi ve e–şirketlerin sanal olması vergilendirme sürecini çıkmaza iten diğer konulardır.

Modern vergilendirme prensibini benimseyen her ülkede olduğu gibi bizim mevzuatımızda da özellikle yurt dışında yerleşik olup Türkiye de gelir elde edenlerin vergilendirilmesi için tam ve dar mükellef kavramlarına yer verilmiştir.

Tam mükellefler gerek yurt içinde gerek ise yut dışında elde ettikleri kazançların tümü üzerinden, dar mükellefler ise Türkiyede yerleşik kişiler olmadığından sadece Türkiye’ de elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergilendirilirler.  Bu çerçevede satıcı ve tadarikçinin ilgili kanunları gereği, faaliyetleri neticesinde elde ettikleri kazançların vergilendirilmesi gerekmektedir.

Gümrük Mevzuatı bakımından E-ticaretin vergilendirilmesi ve kanuni boşluklar

Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik bir kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı yolula gelen ve bedeli gönderi başına toplam 75 EURO’ yu aşmayan eşyaya muafiyet uygulanmaktadır.

Kıymeti 75 EURO’ yu aşan ancak 1500 EURO’ yu aşmayan eşya ise Avrupa Birliğinden gönderilmişse %18, diğer ülkelerden gönderilmişse %20 oranında tek ve maktu vergi ile vergilendirilmektedir.

Buraya kadar vurgusu yapılan eşyanın ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi, kişinin ve ailesinin kullanımına mahsus olması ve brüt 30 Kg’ mı geçmemesi öncelikli şartır.

Uygulamada uzunca bir süre suistimale neden olan gönderideki  “sürekliliğe” ilişkin olarak Gümrükler Genel Müdürlüğünün 2011/39 sayılı genelgesiyle  “verilen muafiyetin bir takvim yılında en fazla 5 kez kullanılabileceği” hükmü getirilerek suistimalin önüne geçilmeye çalışılmıştır. Gerçekte, çoğu zaman  bu tür eşyalar ticari miktar ve mahiyet arz etmesine karşın fatura veya konşimentoya “hediyedir” şerhi verilerek veya gümrük idarelerine farklı isimdeki alıcıların  adına düzenlenmiş faturalar ibraz edilerek gönderi alımına getirilen ( bir takmi yılında 5 defa) kotanın aşılması gibi hilelere başvurulabilmektedir.

 

S O N U Ç :

Hızla büyüyen e-ticaret sektörünün, önümüzdeki yıllarda ticaretin odağına oturacağı öngörüldüğünden, Ekonomi Bakanlığı bünyesinde elektronik ticaret ağının tesis edilmesi ve yaygınlaştırılması için daha 1997 yılında Elektronik Ticaret Birimi kurulmuştur. Gerek uluslararası eşgüdümün sağlanarak çifte vergilendirmenin önüne geçilebilmesi, nesnel, standart ve kolay e-ticaret’in yapılmasına imkan sağlanacak ortamın tesis edilmesi, gerekse ülkemizin vergi cennetine dönüşmesini engelleyecek vergisel düzenlemelere ihtiyaç olduğu açıktır.

Özellikle drop shipping yöntemiyle kazanç sağlayanların gelir ve kurumlar vergisi kapsamında değerlendirilmesi ve ticareti yapılan eşyanın, ülkemize girerken gerekli muafiyet şartlarını taşıyıp taşımadığının sıkı bir şekilde denetlenmesi suistimallerin ve olası vergi kayıplarının önüne geçilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir.   

Bu haber 7145 defa okundu.

Etiketler: HaberTV.TV

Benzer Haberler

Bu Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yap

Yorumlar

 • Yorum yapılmamıştır.
  Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Gazeteler

Gazeteler

HaberTV ANKET

 • 2016 Yılında İhracatımız kaç milyar dolar olacak?

HaberTV Ekonomi

 • Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor

  Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor

  SGK Adana İl Müdürü Bilal Canpolat, ortalama 21 gün olan emekli maaşı bağlanma süresini Randevulu Emeklilik Sistemi ile vatandaşın evraklarını verdikten sonra bu süreyi 10 güne düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.
  Devamı »
 • Yetki belgesi olmayan 2. el otomobil satamayacak

  Yetki belgesi olmayan 2. el otomobil satamayacak

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti hakkındaki Yönetmelik Taslağı’na ilişkin, "İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretinin yetki belgesi almış ve yalnızca bu işle iştigal eden tacirlerle esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılmasını öngörmekteyiz" dedi.
  Devamı »
 • Üreticide 6 lira marketlerde 20 lira!

  Üreticide 6 lira marketlerde 20 lira!

  Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Küçük, üreticilerde yumurtanın viyolü 6-7 lira iken marketlerde 12 ila 20 liradan satıldığını belirterek, “Aracılar vasıtasıyla fiyatlar yükselmektedir” dedi
  Devamı »
 • Erdoğan'dan flaş döviz açıklaması

  Erdoğan'dan flaş döviz açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk ekonomisinin döviz spekülasyonlarıyla çökertilmeye çalışıldığını ama milletin bir kez daha duruma el koyduğunu ifade ederek, "Milletime teşekkür ediyorum. Böyle bir milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum" dedi
  Devamı »
 • Türkiye 6’ncı sırada!

  Türkiye 6’ncı sırada!

  AB ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde yüzde 7,5 artarak 14 milyon 718 bin 760 adet seviyesinde gerçekleşti. 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye, yüzde 3 azalış ile Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6’ncı ülke konumunda yer aldı.
  Devamı »
 • Ekonomik güven endeksi Kasım'da yüzde 8 arttı

  Ekonomik güven endeksi Kasım'da yüzde 8 arttı

  Türkiye istatistik Kurumu(TÜİK)2016 yılı Kasım ayı 'Ekonomik Güven Endeksi'ni açıkladı.Ekonomik güven endeksi 86,5 oldu.
  Devamı »
 • İhracatçılar için hazırlanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi

  İhracatçılar için hazırlanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi

  Ekonomi Bakanlığı, ihracatçılar için hazırlanan yeni destek paketlerine bir yenisinin daha eklendiğini duyurdu. Yeni destek paketi kapsamında, ihracatçıların küresel e-ticaret sitelerine üye olmaları ve bu yolla her geçen gün pazar payının artan dünyadaki e-ticaret imkanlarından daha fazla yararlanmaları amacıyla, bu tür sitelere ilişkin üyelik giderlerine yüzde 80 destek verileceği açıklandı.
  Devamı »
 • Otomobilde yeni ÖTV oranları belli oldu! ÖTV'de neler değişti? (Araba fiyatları ne kadar zamlandı)

  Otomobilde yeni ÖTV oranları belli oldu! ÖTV'de neler değişti? (Araba fiyatları ne kadar zamlandı)

  Motorlu taşıtlardaki ÖTV oranlarını değiştiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. ÖTV'de neler değişti. Otomobilde yeni ÖTV oranları. Araba fiyatları ne kadar zamlandı? Yeni ÖTV oranları sizin için ne ifade ediyor?
  Devamı »
 • Emekli maaşına yüzde 15 zam!

  Emekli maaşına yüzde 15 zam!

  Önceki gün yürürlüğe giren torba yasa emekli maaşlarını yüzde 15 artırmanın yolunu açtı. Bundan sonra hesaplar yeniden yapılacak ve hem vatandaşın hem de kurumun gelirleri artacak
  Devamı »
 • Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: AB ile aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz

  Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: AB ile aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz

  Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek, AB ve diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz” dedi.
  Devamı »
 • Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

  Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TGRT Haber canlı yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özhaseki, 7 milyon konutun vakit kaybetmeden ‘Kentsel Dönüşüm’le yenilenmesi gerektiğini ifade etti.
  Devamı »
 • Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

  Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

  Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk, “Haberinizin olmadığı trafik, askerlik parası, nüfus cezası, seçim cezaları gibi borçlarınız olabilir. Bunları gib.gov.tr’den ya da mobil uygulamadan sorgulatın” dedi.
  Devamı »
 • Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk uyardı

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk uyardı

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, 6736 sayılı bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunla ilgili, “Bu kanunun bir takım farklılıkları var. Örneğin peşin ödeme durumunda Yİ-ÜFE’lerde yüzde 50 civarında indirim getirilmesi bu çok önemli bir farklılık. Bu avantajın iyi değerlendirilmesini sayın mükelleflerimizden ve vatandaşlarımızdan şiddetle bekliyoruz” dedi.
  Devamı »
 • Bakan Zeybekci: Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir; beş yapıyor

  Bakan Zeybekci: Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir; beş yapıyor

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Rusya İş Konseyi 18. Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya'nın birbirlerini tamamlayan iki ülke olduğunu belirtti. Zeybekci, “Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir iki yapmıyor. Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir beş yapıyor” dedi.
  Devamı »
 • Fındık fiyatı düştü, üretici ‘elde tutma’ kararı aldı

  Fındık fiyatı düştü, üretici ‘elde tutma’ kararı aldı

  Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’de yeni sezonda 15 liraya kadar çıkan fındık fiyatı, son bir haftada 11 liraya kadar geriledi. Duruma tepki gösteren üreticiler ise, fındıklarını piyasaya indirmeme kararı aldı.
  Devamı »
 • Dolar tarihi rekorunu tazeledi

  Dolar tarihi rekorunu tazeledi

  Dolar, TL karşısında gün içindeki hareketlenmeyle tarihi rekor seviyesini yeniledi.
  Devamı »
 • İhracatçılardan Moodys'e tepki

  İhracatçılardan Moodys'e tepki

  İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Şenocak, Moodys'in Türkiye'nin notunu ‘Baa3’ seviyesinden ‘Ba1’ seviyesine indirilmesine tepki göstererek, ihracatçılar olarak hükümetin aldığı ekonomik reform kararlarına güvendiklerini söyledi.

  Devamı »
 • VakıfBank’ın 'Covered bond' işlemine uluslararası ödül

  VakıfBank’ın 'Covered bond' işlemine uluslararası ödül

  VakıfBank’ın Nisan ayında gerçekleştirdiği Türkiye’nin euro cinsi ilk covered bond ihracı “Yılın En İyi İlk İşlemi” kategorisinde birincilik ödülü aldı.
  Devamı »
 • Tümüne Bak

Hava Durumu

 • Hava Durumu


Spor

Mevzuat