Hava Durumu

 • Alış :3.5656

  Satış :3.5720

 • Alış :4.0080

  Satış :4.0152

 • Alış :4.6193

  Satış :4.6434

DİR'de düzenleme yapılması şart

Haber Tarihi: Pazartesi, Tem.25.2016 - 22:01
 |  Karakter Boyutu : A- A+
DİR'de düzenleme yapılması şart

Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında  İhracat yapan firmaların belgeleri ihracatlarını gerçekleştirmelerine rağmen mevzuattan kaynaklanan nedenlerle müeyyide uygulanarak kapatılmaktadır. Firmalar enerjilerini kesilen cezalara harcamaya başladıklarından ihracat performansları ciddi şekilde düşmeye başlayacaktır.

Mevzuat değişikliği yapılana kadar özellikle Serbest Bölgeden yapılan ithalata ait gümrük beyannamesi aslı veya Serbest bölgelerden yurtdışına gönderilmiş eşyalara ait işlem formları aslının eksikliği nedeniyle müeyyide uygulanarak kapatmalara   ara verilerek haksız uygulamadan doğan  karamsarlık ortamının daha fazla ekonomiye zarar vermesinin önüne geçilmiş olacaktır.

 

Bilindiği gibi 2006/12 Sayılı Tebliğin  “Dahilde İşleme İzin Belgesinin kapatılması için gerekli bilgi ve belgeler” başlıklı ek:3’un  12 ve 13 üncü maddelerine dayanılarak istenen belgeler DİİB sahibi firmada bulunmamaktadır. Firmada olmayan ve olması da gerekmeyen evrakların  asıl nüshalarının istenmesi bir çok kanun ile de aykırılık oluşturmaktadır. Üstelik söz konusu beyannameler Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sisteminde yer almasına ve firmanın bu belgeleri elde etmesinin bazen mümkün olmadığı bilinmesine rağmen ceza kesilmesi  firmalar tarafından ciddi endişelere yol açmaktadır.

 

Söz konusu belgeler karşı firma tarafından “ticari sır”, “belge aslını bulamıyoruz”,  “belge kapatmak için bölge müdürlüğüne verdik”, “Sonradan kontrol kapsamında müfettişlerde” vb.  nedenlerle verilmemektedir. 

 

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunun 239 uncu  maddesinin 1 inci fıkrasında (1) Sıfat veya görevi, meslek veya sanatı gereği vakıf olduğu ticarî sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgeleri yetkisiz kişilere veren veya ifşa eden kişi, şikâyet üzerine, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu bilgi veya belgelerin, hukuka aykırı yolla elde eden kişiler tarafından yetkisiz kişilere verilmesi veya ifşa edilmesi hâlinde de bu fıkraya göre cezaya hükmolunur.” denmektedir. Firma çalışanları da yönetim kurulu izni olmadıkça bu belgeleri vermeye haklı olarak çekinmektedirler.  6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununda da ticari sırları saklama zorunluluğuna ilişkin maddeler yer almaktadır.

 

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun  23.maddesi “Ticari Sır” başlığını taşımakta ve “Kanunlarda ticari sır olarak nitelenen bilgi veya belgeler ile, kurum ve kuruluşlar tarafından gerçek veya tüzel kişilerden gizli kalması kaydıyla sağlanan ticari ve mali bilgiler bu Kanun kapsamı dışındadır.” hükmünü içermektedir” Belge Kapatabilmek için istenen beyanname veya Serbest Bölge işlem formu ile Firmaların müşterileri, fiyatları, ödeme şekli, teslim şekli vb. ticari sırları elde edilmektedir. Serbest Bölgeden ithalat yapan firmanın gümrük beyanname aslı veya Serbest bölgeden eşyayı yurt dışı yapan firmaya ait serbest bölge işlem formunun aslının Belge sahibi firmadan istemenin ve bu belgeleri elde edemeyince ihracat yok sayılarak müeyyide uygulanmasının mevzuat değişikliği gerekliliğini göstermektedir.

 

Yine “Ticari Sır, Banka Sırrı ve Müşteri Sırrı Hakkında Kanun Tasarısının “ Sırların talep edilebileceği haller başlıklı  4 uncu maddesinde bu belgeleri kimlerin isteyebileceği belirtilmiştir. Özel sektörün başka bir firmadan söz konusu belgeleri isteme hakkı bulunmamaktadır.

 

Bu tanımı destekler şekilde, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin 2004/7827 Esas ve 2007/5755 Karar sayılı ilamı ile “ticari sır kavramının en önemli unsurunun toplumun bilgisi dâhilinde olmama veya ilgili alanda rakip firmalarca bilinmeme şartının olduğu” hükme bağlanmıştır. Ticari sırra örnek olarak işletme planları, mali projeler, müşteri listeleri, maliyet ve fiyatlandırma bilgileri, makine çizimleri, stratejik planlar ve finansal raporlar, iş metotları, pazarlama teknikleri, detaylı proje ve planlar ile mühendislik raporları verilebilir. Ticari sırrın en önemli özelliği sahibine ekonomik bir menfaat sağlamasıdır. Bunun yanında diğer sır türlerinde olduğu gibi, bilginin henüz kamuya açıklanmamış olması ve gizli kalmasına yönelik sahibinin iradesinin bulunması, ticari sır oluşturan bilgide bulunması gereken olmazsa olmaz diğer unsurlardır.

 

Rekabetin Korunması Hakkında 4054 Sayılı Kanuna dayanarak 18.04.2010 tarih ve 27556sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Ticari Sırların Belirlenmesi ve Gizli Tutulması” başlıklı Tebliğin 12 nci maddesine göre de bu evrakların firmalar tarafından istenmesi uygun değildir.

 

Ekonomimizin daha fazla zarar görmemesi ve haksız yere kesilen cezalarla firmaların enerjilerinin harcanmaması için  Mevzuat değişikliği yapılana kadar özellikle serbest Bölge İşlem formu veya Serbest bölgelerden yurtdışına gönderilmiş eşyalara ait işlem formların eksikliği nedeniyle müeyyide uygulanarak kapatmalara   ara verilmesi, gerekli mevzuat değişikliği ile ilgili belgelerin kurumunuza bağlı bölge müdürlükleri tarafından ilgili gümrük idarelerinden istenmesi ihracat yapan firmaların üzerindeki endişe ve gereksiz enerji kaybını önleyecektir.

Bu haber 1034 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

 • Yorum yapılmamıştır.
  Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Gazeteler

Gazeteler

HaberTV ANKET

 • 2016 Yılında İhracatımız kaç milyar dolar olacak?

HaberTV Ekonomi

 • Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor

  Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor

  SGK Adana İl Müdürü Bilal Canpolat, ortalama 21 gün olan emekli maaşı bağlanma süresini Randevulu Emeklilik Sistemi ile vatandaşın evraklarını verdikten sonra bu süreyi 10 güne düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.
  Devamı »
 • Yetki belgesi olmayan 2. el otomobil satamayacak

  Yetki belgesi olmayan 2. el otomobil satamayacak

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti hakkındaki Yönetmelik Taslağı’na ilişkin, "İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretinin yetki belgesi almış ve yalnızca bu işle iştigal eden tacirlerle esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılmasını öngörmekteyiz" dedi.
  Devamı »
 • Üreticide 6 lira marketlerde 20 lira!

  Üreticide 6 lira marketlerde 20 lira!

  Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Küçük, üreticilerde yumurtanın viyolü 6-7 lira iken marketlerde 12 ila 20 liradan satıldığını belirterek, “Aracılar vasıtasıyla fiyatlar yükselmektedir” dedi
  Devamı »
 • Erdoğan'dan flaş döviz açıklaması

  Erdoğan'dan flaş döviz açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk ekonomisinin döviz spekülasyonlarıyla çökertilmeye çalışıldığını ama milletin bir kez daha duruma el koyduğunu ifade ederek, "Milletime teşekkür ediyorum. Böyle bir milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum" dedi
  Devamı »
 • Türkiye 6’ncı sırada!

  Türkiye 6’ncı sırada!

  AB ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde yüzde 7,5 artarak 14 milyon 718 bin 760 adet seviyesinde gerçekleşti. 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye, yüzde 3 azalış ile Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6’ncı ülke konumunda yer aldı.
  Devamı »
 • Ekonomik güven endeksi Kasım'da yüzde 8 arttı

  Ekonomik güven endeksi Kasım'da yüzde 8 arttı

  Türkiye istatistik Kurumu(TÜİK)2016 yılı Kasım ayı 'Ekonomik Güven Endeksi'ni açıkladı.Ekonomik güven endeksi 86,5 oldu.
  Devamı »
 • İhracatçılar için hazırlanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi

  İhracatçılar için hazırlanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi

  Ekonomi Bakanlığı, ihracatçılar için hazırlanan yeni destek paketlerine bir yenisinin daha eklendiğini duyurdu. Yeni destek paketi kapsamında, ihracatçıların küresel e-ticaret sitelerine üye olmaları ve bu yolla her geçen gün pazar payının artan dünyadaki e-ticaret imkanlarından daha fazla yararlanmaları amacıyla, bu tür sitelere ilişkin üyelik giderlerine yüzde 80 destek verileceği açıklandı.
  Devamı »
 • Otomobilde yeni ÖTV oranları belli oldu! ÖTV'de neler değişti? (Araba fiyatları ne kadar zamlandı)

  Otomobilde yeni ÖTV oranları belli oldu! ÖTV'de neler değişti? (Araba fiyatları ne kadar zamlandı)

  Motorlu taşıtlardaki ÖTV oranlarını değiştiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. ÖTV'de neler değişti. Otomobilde yeni ÖTV oranları. Araba fiyatları ne kadar zamlandı? Yeni ÖTV oranları sizin için ne ifade ediyor?
  Devamı »
 • Emekli maaşına yüzde 15 zam!

  Emekli maaşına yüzde 15 zam!

  Önceki gün yürürlüğe giren torba yasa emekli maaşlarını yüzde 15 artırmanın yolunu açtı. Bundan sonra hesaplar yeniden yapılacak ve hem vatandaşın hem de kurumun gelirleri artacak
  Devamı »
 • Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: AB ile aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz

  Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: AB ile aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz

  Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek, AB ve diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz” dedi.
  Devamı »
 • Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

  Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TGRT Haber canlı yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özhaseki, 7 milyon konutun vakit kaybetmeden ‘Kentsel Dönüşüm’le yenilenmesi gerektiğini ifade etti.
  Devamı »
 • Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

  Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

  Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk, “Haberinizin olmadığı trafik, askerlik parası, nüfus cezası, seçim cezaları gibi borçlarınız olabilir. Bunları gib.gov.tr’den ya da mobil uygulamadan sorgulatın” dedi.
  Devamı »
 • Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk uyardı

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk uyardı

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, 6736 sayılı bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunla ilgili, “Bu kanunun bir takım farklılıkları var. Örneğin peşin ödeme durumunda Yİ-ÜFE’lerde yüzde 50 civarında indirim getirilmesi bu çok önemli bir farklılık. Bu avantajın iyi değerlendirilmesini sayın mükelleflerimizden ve vatandaşlarımızdan şiddetle bekliyoruz” dedi.
  Devamı »
 • Bakan Zeybekci: Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir; beş yapıyor

  Bakan Zeybekci: Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir; beş yapıyor

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Rusya İş Konseyi 18. Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya'nın birbirlerini tamamlayan iki ülke olduğunu belirtti. Zeybekci, “Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir iki yapmıyor. Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir beş yapıyor” dedi.
  Devamı »
 • Fındık fiyatı düştü, üretici ‘elde tutma’ kararı aldı

  Fındık fiyatı düştü, üretici ‘elde tutma’ kararı aldı

  Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’de yeni sezonda 15 liraya kadar çıkan fındık fiyatı, son bir haftada 11 liraya kadar geriledi. Duruma tepki gösteren üreticiler ise, fındıklarını piyasaya indirmeme kararı aldı.
  Devamı »
 • Dolar tarihi rekorunu tazeledi

  Dolar tarihi rekorunu tazeledi

  Dolar, TL karşısında gün içindeki hareketlenmeyle tarihi rekor seviyesini yeniledi.
  Devamı »
 • İhracatçılardan Moodys'e tepki

  İhracatçılardan Moodys'e tepki

  İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Şenocak, Moodys'in Türkiye'nin notunu ‘Baa3’ seviyesinden ‘Ba1’ seviyesine indirilmesine tepki göstererek, ihracatçılar olarak hükümetin aldığı ekonomik reform kararlarına güvendiklerini söyledi.

  Devamı »
 • VakıfBank’ın 'Covered bond' işlemine uluslararası ödül

  VakıfBank’ın 'Covered bond' işlemine uluslararası ödül

  VakıfBank’ın Nisan ayında gerçekleştirdiği Türkiye’nin euro cinsi ilk covered bond ihracı “Yılın En İyi İlk İşlemi” kategorisinde birincilik ödülü aldı.
  Devamı »
 • Tümüne Bak

Hava Durumu

 • Hava Durumu


Spor

Mevzuat