Hava Durumu

 • Alış :3.5656

  Satış :3.5720

 • Alış :4.0080

  Satış :4.0152

 • Alış :4.6193

  Satış :4.6434

Binali Yıldırım'dan öğretmenlere FETÖ uyarısı

Haber Tarihi: Pazartesi, Eyl.19.2016 - 14:18
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Binali Yıldırım'dan öğretmenlere FETÖ uyarısı
Başbakan Binali Yıldırım memleketi Erzincan’da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte 2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk ders zilini çaldı. Başbakan Yıldırım, çocukluk döneminde yaşadığı bir anısını da paylaştı.

   Başbakan Yıldırım yaptığı konuşmada okullarda artık müfredat zenginliğini daha çok artıracaklarını ifade ederek öğretmenlere şöyle seslendi: “Çocuklarımızı ülkesini, milletini, bayrağını, devletini seven birer genç olarak yetiştirmek sizin boynununuz borcudur.” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan’da Salih Erkan İlköğretim Okulunda düzenlenen yeni eğitim öğretim yılı açılışına katıldı. Programa Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra eşi Semiha Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, milletvekilleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda ilk olarak konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2016-2017 eğitim öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda yaklaşık 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ve 900 bin dolayında öğretmenin ders başı yapacağını belirterek bugün okullarda '15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma' konularını kapsayacak şekilde törenler düzenlendiğini, törenlerde, Bakanlık tarafından hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma temalı broşürlerin tüm öğrencilere dağıtıldığını kaydetti.

Daha sonra kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım, ilk olarak öğrencilere yeni ders yılına hazır olup olmadıklarını sorarak konuşmasına başladı. Başbakan Yıldırım, “Saygıdeğer öğretmenler, saygıdeğer veliler, aziz vatandaşlarım. Bugün yurdun her köşesinde okullarımız açılıyor. Yeni eğitim öğretim yılı başlıyor. Yavrularımıza yeni eğitim öğretim yılında üstün başarılar diliyorum. Allah zihin açıklığı versin.” dedi. 

 

Başbakan Yıldırım konuşmasında çocukluk yıllarının gözünün önünden geçtiğini ifade ederek, “Birden onların yaşına, çocukluk yaşıma gittim. O günlerdeki öğrencilik günlerimi hatırladım. Hepsi gözümün önüne geldi. Bizim dönemlerimizde okullarımızda böyle imkanlar yoktu. Okula giderken ısınmak için herkes yanında odun getirirdi. Odun getirmeyeni hoca cezalandırırdı, imkanlar çok kısıtlıydı.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım konuşmasında hayatından kesitlerde sunarak öğrencilik dönemindeki ‘Cazim’ eğitmeni anlattı. İlkokulda ‘Cazim’ adında bir eğitmenlerinin olduğunu ve bilgi anlamında pek bir şey öğrenemediklerini kaydeden Başbakan Yıldırım, yaşadığı hayat hikayesini şöyle anlattı: “İlkokul ikinci sınıftayım. Cazim diye bir eğitmenimiz var, oldukça yaşlı bir eğitmen abimiz. Masaya oturdu, bizde oturduk çocuklar gerisi yok. Ne okuyoruz, ne yazıyoruz orası Allah kerim. Zaman ilerliyor karne zamanı gelecek birde müfettiş geldi. Cazim bey çocuklara iyi öğretiyor mu, öğretmiyor mu onu denetlemeye geldi. Müfettiş tek tek sorular soruyor hiçbirimiz bilemiyoruz. Bizim Cazim bey boncuk boncuk terliyor. Sonunda müfettiş bir hinlik yaptı bir soru daha sordu. Çocuklar size de soruyorum. Çocuklar şurada su var burada da saman var, bunun ortasında da bir duvar var duvarın üstünde de horoz var. Horoz suya mı yumurtlar samana mı?. Soruyu duyunca bizim çocuklar aynen hep bir ağızdan samana diye bağırdılar. Bu sefer Cazim beyin keyfi yerine geldi. Soru yumurta olunca nasıl bildiniz. Tabii müfettiş Cazim beyin emekliliğine diye rapor yazdı.”

Yeni neslin oldukça şanslı olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, “Siz şanslısınız. Biz okula gittiğimizde derse başlardık. Kapı tık tık diye vurulurdu. Babam kapının arasından kafasını uzatıyor öğretmene çocuğa müsaade eder misin tarlaya gideceğiz derdi. Şimdi daha okul çağı başlamadan ilkokul 1’e gelmeden yavrularımızın yarısı hazırlık okuyor, okul öncesi derslere gidiyorlar” şeklinde konuştu.

AK Parti hükümetinin geçen 14 yıl içerisinde en büyük kaynağı eğitime ayırdığını kaydeden Başbakan Binali Yıldırım, “18 milyonun üzerindeki 920 bini geçen öğretmenlerimizle paylaşmak istiyorum. AK Parti hükümeti olarak geçtiğimiz 14 yıl içerisinde eğitime çok büyük kaynak ayırdık. Şöyle ki bizden önce eğitime yatırım bugünün parasıyla 10 milyar liraydı bizim dönemimizde 100 milyarın üzerine çıktı. 10 kattan daha fazla, helalı hoş olsun. Taşa, toprağa yapacağınız yatırımın bir ömrü var. Eğitime yaptığınız yatırımın ömrü nesilden nesle gidiyor. Çünkü siz Türkiye’nin aydınlık geleceğisizin.15 temmuz da gördüler Türk gencinin neleri yaptığını gördüler. Tanklara tüfeklere karşı göğsünü siper ederek asker kılığındaki o terör örgütü mensuplarına bu ülkeyi teslim etmediler” şeklinde konuştu.

Eğitime yatırım yapmaya devam ettiklerini ve Türkiye’de okullaşma oranının kızlarda yüzde 87’lerden yüzde 97’e çıktığını belirten Başbakan Yıldırım, “Son 14 yıl içerisinde 4+4+ 4 sistemiyle dört dörtlük dönem başladı. Eğitimde çeşitlilik başladı. 542 bin derslik bizim iktidarımı döneminde hizmete başladı. Öğretmen başına öğrenci sayısı 14 yıl içerisinde öncesine göre yüzde yüz azaldı. Ayrıca bilişim Türkiye’nin geleceği. Bilişim sınıfları kuruldu. 30 binden fazla bilişim ve teknoloji sınıfı kuruldu. Akıllı tahtayla donatıldı sınıflar. Artık tebeşir tozu yok, astım oldum okula gidemiyorum derdi yok. Tahta akıllı, öğrenci daha da akıllı” dedi.
Konuşmasında 15 temmuz darbe kalkışmasına değinen Başbakan Yıldırım, “Bu ülke de maalesef FETÖ terör örgütü mensupları birçok kuruluşa sızıp devleti yıkmak için acımasızca planlar sürdürdüler. 15 temmuz da bunların foyaları ortaya çıktı. Sizden istirhamım ne FETÖ, ne diğer terör örgütü mensuplarına müsaade etmeyin, onları aranızda asla yaşatmayın” diye konuştu.

“Akıl terimizle, alın terimizi birleştirip Türkiye’mizi çok daha güzel günlere ulaştıracağız.”

Başbakan Binali Yıldırım, “Akıl terimizle, alın terimizi birleştirip Türkiye’mizi çok daha güzel günlere ulaştıracağız” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Muasır medeniyetler seviyesi bizim hedefimiz. Akıl terimizle, alın terimiz birleştirip Türkiye’mizi çok daha güzel günlere ulaştıracağız. Yeni nesiller sizlerin eseri olacak. Öğretmenlik çok mukadder zor bir görevdir “
“Çocuklarımızı ülkesini, milletini, bayrağını, devletini seven birer genç olarak yetiştirmek sizin boynununuz borcudur.”

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında ‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözünü öğretmenlere hatırlatarak şöyle konuştu: “Çocuklarımızı ülkesini, milletini, bayrağını, devletini seven birer genç olarak yetiştirmek sizin boynununuz borcudur. Öğretmenlik çok mukadder zor bir görevdir. Benim eşim de bir ilkokul öğretmeni. Öğretmenlik mesleğinin ne kadar ulvi bir meslek olduğunu biliyorum. Sizlere teşekkür ediyorum. İmkanlarınızı artırılması için çalışıyoruz.Bakanlar kurulunda bir karar aldık. Bugüne kadar okullarımıza, öğretmenlerimize yani eğitim sisteminin alt yapısına büyüt yatırımlar yaptık. Her okulda internet bağlantısı var. Fatih projesi çok önemli bir proje.”

“Okullarımızda artık müfredat zenginliğini daha çok artıracağız”
Başbakan Binali Yıldırım, okullar da müfredat zenginliğini daha çok artıracaklarını kaydederek, “445 bin dersliğimizde ders zili bugün çaldı. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz yeni öğretim yılına başladı. Bundan sonra içeriye müfredata daha çok önem vereceğiz. Müfredatımızı daha zenginleştireceğiz. 100’de 100’lere ulaştık okullaşmada, yüzde 97’lerdeyiz. Bundan sonra içeriğe, müfredata daha çok yatırım yapacağız” dedi.
Başbakan Yıldırım konuşmasını 2016- 2017 eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunup, “Bu millet bu şekilde dayanışma içerisinde olduğu için bizi hiç kimse bölemez. Türkiye’de hem bölücü terör örgütleri hem FETÖ’nün kökünü kazıyacağız” diyerek sonlandırdı.
Başbakan Yıldırım beraberindeki bakanlar ve bürokratlarla birlikte ilk ders zilini çaldı. Ardından sınıfları gezerek tahtaya yazı yazdı, öğrencilerin ders kitaplarını inceledi. 

Bu haber 572 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

 • Yorum yapılmamıştır.
  Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Gazeteler

Gazeteler

HaberTV ANKET

 • 2016 Yılında İhracatımız kaç milyar dolar olacak?

HaberTV Ekonomi

 • Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor

  Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor

  SGK Adana İl Müdürü Bilal Canpolat, ortalama 21 gün olan emekli maaşı bağlanma süresini Randevulu Emeklilik Sistemi ile vatandaşın evraklarını verdikten sonra bu süreyi 10 güne düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.
  Devamı »
 • Yetki belgesi olmayan 2. el otomobil satamayacak

  Yetki belgesi olmayan 2. el otomobil satamayacak

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti hakkındaki Yönetmelik Taslağı’na ilişkin, "İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretinin yetki belgesi almış ve yalnızca bu işle iştigal eden tacirlerle esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılmasını öngörmekteyiz" dedi.
  Devamı »
 • Üreticide 6 lira marketlerde 20 lira!

  Üreticide 6 lira marketlerde 20 lira!

  Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Küçük, üreticilerde yumurtanın viyolü 6-7 lira iken marketlerde 12 ila 20 liradan satıldığını belirterek, “Aracılar vasıtasıyla fiyatlar yükselmektedir” dedi
  Devamı »
 • Erdoğan'dan flaş döviz açıklaması

  Erdoğan'dan flaş döviz açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk ekonomisinin döviz spekülasyonlarıyla çökertilmeye çalışıldığını ama milletin bir kez daha duruma el koyduğunu ifade ederek, "Milletime teşekkür ediyorum. Böyle bir milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum" dedi
  Devamı »
 • Türkiye 6’ncı sırada!

  Türkiye 6’ncı sırada!

  AB ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde yüzde 7,5 artarak 14 milyon 718 bin 760 adet seviyesinde gerçekleşti. 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye, yüzde 3 azalış ile Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6’ncı ülke konumunda yer aldı.
  Devamı »
 • Ekonomik güven endeksi Kasım'da yüzde 8 arttı

  Ekonomik güven endeksi Kasım'da yüzde 8 arttı

  Türkiye istatistik Kurumu(TÜİK)2016 yılı Kasım ayı 'Ekonomik Güven Endeksi'ni açıkladı.Ekonomik güven endeksi 86,5 oldu.
  Devamı »
 • İhracatçılar için hazırlanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi

  İhracatçılar için hazırlanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi

  Ekonomi Bakanlığı, ihracatçılar için hazırlanan yeni destek paketlerine bir yenisinin daha eklendiğini duyurdu. Yeni destek paketi kapsamında, ihracatçıların küresel e-ticaret sitelerine üye olmaları ve bu yolla her geçen gün pazar payının artan dünyadaki e-ticaret imkanlarından daha fazla yararlanmaları amacıyla, bu tür sitelere ilişkin üyelik giderlerine yüzde 80 destek verileceği açıklandı.
  Devamı »
 • Otomobilde yeni ÖTV oranları belli oldu! ÖTV'de neler değişti? (Araba fiyatları ne kadar zamlandı)

  Otomobilde yeni ÖTV oranları belli oldu! ÖTV'de neler değişti? (Araba fiyatları ne kadar zamlandı)

  Motorlu taşıtlardaki ÖTV oranlarını değiştiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. ÖTV'de neler değişti. Otomobilde yeni ÖTV oranları. Araba fiyatları ne kadar zamlandı? Yeni ÖTV oranları sizin için ne ifade ediyor?
  Devamı »
 • Emekli maaşına yüzde 15 zam!

  Emekli maaşına yüzde 15 zam!

  Önceki gün yürürlüğe giren torba yasa emekli maaşlarını yüzde 15 artırmanın yolunu açtı. Bundan sonra hesaplar yeniden yapılacak ve hem vatandaşın hem de kurumun gelirleri artacak
  Devamı »
 • Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: AB ile aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz

  Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: AB ile aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz

  Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek, AB ve diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz” dedi.
  Devamı »
 • Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

  Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TGRT Haber canlı yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özhaseki, 7 milyon konutun vakit kaybetmeden ‘Kentsel Dönüşüm’le yenilenmesi gerektiğini ifade etti.
  Devamı »
 • Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

  Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

  Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk, “Haberinizin olmadığı trafik, askerlik parası, nüfus cezası, seçim cezaları gibi borçlarınız olabilir. Bunları gib.gov.tr’den ya da mobil uygulamadan sorgulatın” dedi.
  Devamı »
 • Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk uyardı

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk uyardı

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, 6736 sayılı bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunla ilgili, “Bu kanunun bir takım farklılıkları var. Örneğin peşin ödeme durumunda Yİ-ÜFE’lerde yüzde 50 civarında indirim getirilmesi bu çok önemli bir farklılık. Bu avantajın iyi değerlendirilmesini sayın mükelleflerimizden ve vatandaşlarımızdan şiddetle bekliyoruz” dedi.
  Devamı »
 • Bakan Zeybekci: Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir; beş yapıyor

  Bakan Zeybekci: Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir; beş yapıyor

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Rusya İş Konseyi 18. Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya'nın birbirlerini tamamlayan iki ülke olduğunu belirtti. Zeybekci, “Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir iki yapmıyor. Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir beş yapıyor” dedi.
  Devamı »
 • Fındık fiyatı düştü, üretici ‘elde tutma’ kararı aldı

  Fındık fiyatı düştü, üretici ‘elde tutma’ kararı aldı

  Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’de yeni sezonda 15 liraya kadar çıkan fındık fiyatı, son bir haftada 11 liraya kadar geriledi. Duruma tepki gösteren üreticiler ise, fındıklarını piyasaya indirmeme kararı aldı.
  Devamı »
 • Dolar tarihi rekorunu tazeledi

  Dolar tarihi rekorunu tazeledi

  Dolar, TL karşısında gün içindeki hareketlenmeyle tarihi rekor seviyesini yeniledi.
  Devamı »
 • İhracatçılardan Moodys'e tepki

  İhracatçılardan Moodys'e tepki

  İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Şenocak, Moodys'in Türkiye'nin notunu ‘Baa3’ seviyesinden ‘Ba1’ seviyesine indirilmesine tepki göstererek, ihracatçılar olarak hükümetin aldığı ekonomik reform kararlarına güvendiklerini söyledi.

  Devamı »
 • VakıfBank’ın 'Covered bond' işlemine uluslararası ödül

  VakıfBank’ın 'Covered bond' işlemine uluslararası ödül

  VakıfBank’ın Nisan ayında gerçekleştirdiği Türkiye’nin euro cinsi ilk covered bond ihracı “Yılın En İyi İlk İşlemi” kategorisinde birincilik ödülü aldı.
  Devamı »
 • Tümüne Bak

Hava Durumu

 • Hava Durumu


Spor

Mevzuat