Hava Durumu

 • Alış :3.5656

  Satış :3.5720

 • Alış :4.0080

  Satış :4.0152

 • Alış :4.6193

  Satış :4.6434

Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

Haber Tarihi: Pazar, Kas.27.2016 - 22:09
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TGRT Haber canlı yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özhaseki, 7 milyon konutun vakit kaybetmeden ‘Kentsel Dönüşüm’le yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

TGRT Haber’de canlı olarak yayınlanan “Neler Oluyor” programına konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İhlas Medya Ankara Grup Başkanı Nuri Elibol’un da yeraldığı programda gündemi değerlendirdi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde gerçekleştirilen terörle mücadelenin ardından şehirlerde başlanan restorasyon çalışmaları başta olmak üzere, kentsel dönüşüm, çevre, ÇED süreci, şehirlerin imarı ile inşaat sektörünü masaya yatıran Bakan Özhaseki, mevcut uygulamalarla ilgili Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

TÜRKİYE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDIRILACAK

Depremle ilgili yapılan bilimsel uyarıların dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki; “Halkımız kentsel dönüşümün gerekliliğinin farkında değil. Vatandaşla müteahhit arasındaki bir takım anlaşmazlıklar bu işi sekteye uğratmış gibi görünüyor. Bir kısım vatandaş, 'Ben bu evi veriyorum ama yerine iki tane alabilir miyim' düşüncesiyle işi zorlaştırıyor. Bilim adamları İstanbul'da 7 şiddetinde büyük bir deprem bekliyor. Olası bir depremde sağlıksız binalar yıkılacak, çok fazla can kaybımız olacaktır. Ekonomiye etkisi de çok olumsuz olacak. Felaket senaryosu çizmiyorum, bir gerçekten bahsediyorum. Yaşanan bu olumsuzlukların ortadan kalkması için, öncelikle halkımızın bilinçli olması gerekiyor.

Diğer taraftan dönüşümün yapılacağı yerin sosyal donatı alanını göz önünde bulundurmak ve devlet teşvikini eksik etmemek gerekiyor. Ekonomiden bu işe kaynak ayırıp, her türlü desteği vermemiz lazım. Bu desteği belediyeler, vatandaş ya da müteahhit bazlı verebiliriz. Dönüşümü hızlandırmak ve desteği arttırmak için bakanlık olarak çalışmalara devam ediyoruz.

1999 ÖNCESİ İNŞA EDİLEN 15 MİLYON SAĞLIKSIZ YAPI VAR
Türkiye'de 20 milyon civarında ortalama yapı stoku var. 2012 yılında kentsel dönüşüm yasası çıktı. Yasadan sonra 4,5 yılda 3 milyon 100 bin nüfusa hitap eden dönüşüm yapılmış durumda. Fakat dönüşüm yapılan rakamın 25 milyon kişiyi etkilemesi lazım. 1999 öncesi inşa edilen yaklaşık 15 milyon sağlıksız yapı mevcut. Deprem gerçeğini göz önüne aldığımızda Türkiye’deki 15 milyon yapının en az 7 milyonunun dönüşmesi gerekiyor.

BAKANLIK FİKİRTEPE'DE FİRMALARIN ORTAĞI OLUYOR
Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesi Fikirtepe’de başladı. Fakat zemindeki sıkıntılar çözülmeyince birçok firma inşaatı devam ettiremedi. Fikirtepe’nin süratli biçimde çözülmesi amacıyla çalışmaları başlattık ve bunun için bakanlıkta bir grup kurduk. Zorda kalan müteahhitlerle ortaklık mukavelesi yapıyoruz. Kar varsa müteahhit de alacak, İller Bankası da alacak. Eğer bir adada üçte iki çoğunluğa ulaşan müteahhit varsa harekete geçmesi gerekir. Üçte iki çoğunluğa ulaşamayan ya da mali sıkıntı çeken müteahhitler isterlerse, haklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak devralacağız.

LOKOMOTİF SEKTÖRDE ÇOK GÜZEL İŞLER YAPILIYOR
Gayrimenkul sektöründe çok büyük işler yapılıyor. Türk ekonomisinin lokomotifi. Burada hakkını teslim eden firmalarımız var. GYODER başkanlığında üyeler geldi, meclisi biz tamir edelim dedi. Birileri kötülük etti, inşaat sektörü buraya 200 milyon lira harcarız dediler. Bunlar vatanperver insanlar. Sektöre desteğimiz devam edecek. Bu sektör şu an daralmış olabilir ama önü açık. Türkiye'de en az 7 milyon konut değişmek zorunda. Hala göç devam ediyor. Hala refah seviyemiz artıyor. Türkiye inşaat sektörü canlı olmaya devam edecek. Arz talep dengesini doğru tutturmak lazım. Müteahhitin niye konut yaptığını iyi bilmesi gerekiyor. Gayrimenkul sertifikası, imar hakkı transferi gibi konuları görüşeceğiz. Ruhsat verilmiş yerlerde imarla oynamayın diye talepler var. Vergi indirimleri, harç indirimleri gibi talepler var. Ekonomik duruma göre taleplere geri dönüşler yapılacak. Yabancılara vatandaşlık verilmesi konusunda da önemli adımlar atacağız.''

BAKIRKÖY KADIKÖY VE IHLAMUR PARKI PLANLARI İPTAL
Beşiktaş'ta Ihlamur Parkı'na 2,5 emsal verilmiş iptal ettim. Kurbağalıdere'de otel, Bakırköy'de 100 bin metrekare inşaatı iptal ettim. Bakırköy sahilinde 100 dönüm inşaat, 1000 adet rezidans, 5 bin araba demek. Bu bölge bunu kaldırmaz. İstedikleri kadar kızsınlar haklıyım. Bazı belediyeler kötü örnek oluyor.

TARİHî YAPI KORUNARAK DİYARBAKIR YENİDEN RESTORE EDİLİYOR
Devlet olarak terör tarafından zarar görmüş kişilerin zararını tazmin edeceğiz. Şu anda Sur’da Diyarbakır evleri yapılıyor, taştan evler. Tarihî dokuyu koruyoruz.

Şırnak'ta, İdil'de, Cizre'de şehirlerin altyapısını tamamen yeniliyoruz. Terör mağduru bölgelerde yeni yapılar üretmeye çalışıyoruz. Birçok bölgede 1 sene içinde tüm evleri yapacağız. İdil'de Mart ayında, Silopi'de ise 6 ay sonra teslimler yapılacak. Bu bölgelere okullar, camiler, spor alanlarının yer aldığı sosyal tesisler de yapılıyor. Şu ana kadar Cizre'de 10 yerde temel attık. Dicle'nin kenarında dereyi ıslah ettik, 50 bin metrekare alanı da park yapıyoruz. Doğu ve Güneydoğu'da 1 yıl içinde toplamda 36 bin konut yapacağız.”

 

Bu haber 667 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

 • Yorum yapılmamıştır.
  Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Gazeteler

Gazeteler

HaberTV ANKET

 • 2016 Yılında İhracatımız kaç milyar dolar olacak?

HaberTV Ekonomi

 • Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor

  Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor

  SGK Adana İl Müdürü Bilal Canpolat, ortalama 21 gün olan emekli maaşı bağlanma süresini Randevulu Emeklilik Sistemi ile vatandaşın evraklarını verdikten sonra bu süreyi 10 güne düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.
  Devamı »
 • Yetki belgesi olmayan 2. el otomobil satamayacak

  Yetki belgesi olmayan 2. el otomobil satamayacak

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti hakkındaki Yönetmelik Taslağı’na ilişkin, "İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretinin yetki belgesi almış ve yalnızca bu işle iştigal eden tacirlerle esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılmasını öngörmekteyiz" dedi.
  Devamı »
 • Üreticide 6 lira marketlerde 20 lira!

  Üreticide 6 lira marketlerde 20 lira!

  Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Küçük, üreticilerde yumurtanın viyolü 6-7 lira iken marketlerde 12 ila 20 liradan satıldığını belirterek, “Aracılar vasıtasıyla fiyatlar yükselmektedir” dedi
  Devamı »
 • Erdoğan'dan flaş döviz açıklaması

  Erdoğan'dan flaş döviz açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk ekonomisinin döviz spekülasyonlarıyla çökertilmeye çalışıldığını ama milletin bir kez daha duruma el koyduğunu ifade ederek, "Milletime teşekkür ediyorum. Böyle bir milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum" dedi
  Devamı »
 • Türkiye 6’ncı sırada!

  Türkiye 6’ncı sırada!

  AB ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde yüzde 7,5 artarak 14 milyon 718 bin 760 adet seviyesinde gerçekleşti. 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye, yüzde 3 azalış ile Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6’ncı ülke konumunda yer aldı.
  Devamı »
 • Ekonomik güven endeksi Kasım'da yüzde 8 arttı

  Ekonomik güven endeksi Kasım'da yüzde 8 arttı

  Türkiye istatistik Kurumu(TÜİK)2016 yılı Kasım ayı 'Ekonomik Güven Endeksi'ni açıkladı.Ekonomik güven endeksi 86,5 oldu.
  Devamı »
 • İhracatçılar için hazırlanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi

  İhracatçılar için hazırlanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi

  Ekonomi Bakanlığı, ihracatçılar için hazırlanan yeni destek paketlerine bir yenisinin daha eklendiğini duyurdu. Yeni destek paketi kapsamında, ihracatçıların küresel e-ticaret sitelerine üye olmaları ve bu yolla her geçen gün pazar payının artan dünyadaki e-ticaret imkanlarından daha fazla yararlanmaları amacıyla, bu tür sitelere ilişkin üyelik giderlerine yüzde 80 destek verileceği açıklandı.
  Devamı »
 • Otomobilde yeni ÖTV oranları belli oldu! ÖTV'de neler değişti? (Araba fiyatları ne kadar zamlandı)

  Otomobilde yeni ÖTV oranları belli oldu! ÖTV'de neler değişti? (Araba fiyatları ne kadar zamlandı)

  Motorlu taşıtlardaki ÖTV oranlarını değiştiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. ÖTV'de neler değişti. Otomobilde yeni ÖTV oranları. Araba fiyatları ne kadar zamlandı? Yeni ÖTV oranları sizin için ne ifade ediyor?
  Devamı »
 • Emekli maaşına yüzde 15 zam!

  Emekli maaşına yüzde 15 zam!

  Önceki gün yürürlüğe giren torba yasa emekli maaşlarını yüzde 15 artırmanın yolunu açtı. Bundan sonra hesaplar yeniden yapılacak ve hem vatandaşın hem de kurumun gelirleri artacak
  Devamı »
 • Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: AB ile aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz

  Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: AB ile aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz

  Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek, AB ve diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz” dedi.
  Devamı »
 • Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

  Bakan Özhaseki: 'Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek'

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TGRT Haber canlı yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özhaseki, 7 milyon konutun vakit kaybetmeden ‘Kentsel Dönüşüm’le yenilenmesi gerektiğini ifade etti.
  Devamı »
 • Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

  Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

  Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk, “Haberinizin olmadığı trafik, askerlik parası, nüfus cezası, seçim cezaları gibi borçlarınız olabilir. Bunları gib.gov.tr’den ya da mobil uygulamadan sorgulatın” dedi.
  Devamı »
 • Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk uyardı

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk uyardı

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, 6736 sayılı bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunla ilgili, “Bu kanunun bir takım farklılıkları var. Örneğin peşin ödeme durumunda Yİ-ÜFE’lerde yüzde 50 civarında indirim getirilmesi bu çok önemli bir farklılık. Bu avantajın iyi değerlendirilmesini sayın mükelleflerimizden ve vatandaşlarımızdan şiddetle bekliyoruz” dedi.
  Devamı »
 • Bakan Zeybekci: Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir; beş yapıyor

  Bakan Zeybekci: Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir; beş yapıyor

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Rusya İş Konseyi 18. Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya'nın birbirlerini tamamlayan iki ülke olduğunu belirtti. Zeybekci, “Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir iki yapmıyor. Türkiye ile Rusya'nın biraraya gelmesi bir artı bir beş yapıyor” dedi.
  Devamı »
 • Fındık fiyatı düştü, üretici ‘elde tutma’ kararı aldı

  Fındık fiyatı düştü, üretici ‘elde tutma’ kararı aldı

  Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’de yeni sezonda 15 liraya kadar çıkan fındık fiyatı, son bir haftada 11 liraya kadar geriledi. Duruma tepki gösteren üreticiler ise, fındıklarını piyasaya indirmeme kararı aldı.
  Devamı »
 • Dolar tarihi rekorunu tazeledi

  Dolar tarihi rekorunu tazeledi

  Dolar, TL karşısında gün içindeki hareketlenmeyle tarihi rekor seviyesini yeniledi.
  Devamı »
 • İhracatçılardan Moodys'e tepki

  İhracatçılardan Moodys'e tepki

  İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Şenocak, Moodys'in Türkiye'nin notunu ‘Baa3’ seviyesinden ‘Ba1’ seviyesine indirilmesine tepki göstererek, ihracatçılar olarak hükümetin aldığı ekonomik reform kararlarına güvendiklerini söyledi.

  Devamı »
 • VakıfBank’ın 'Covered bond' işlemine uluslararası ödül

  VakıfBank’ın 'Covered bond' işlemine uluslararası ödül

  VakıfBank’ın Nisan ayında gerçekleştirdiği Türkiye’nin euro cinsi ilk covered bond ihracı “Yılın En İyi İlk İşlemi” kategorisinde birincilik ödülü aldı.
  Devamı »
 • Tümüne Bak

Hava Durumu

 • Hava Durumu


Spor

Mevzuat